EN
HAKKIMIZDA
Anasayfa / Kurumsal / Hakkımızda

HAKKIMIZDA2005 yılında kurulan Akfen Çevre ve Su Yatırım, Yapım İşletme A.Ş. (Akfen Çevre ve Su) Belediyelere, Organize Sanayi Bölgelerine ve Endüstriyel Tesislere su, atıksu ve çevre altyapı projeleri geliştirerek Kamu ve Özel Sektör müşterilerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış mühendislik, yatırım, yapım ve işletme çözümleri sunmaktadır.

Akfen Çevre ve Su’yun hedefi Türkiye’nin mevcut su, atıksu ve çevre altyapılarında ortaya çıkan ekonomik kayıpları geri kazanarak çevresel sürdürülebilirlik, yüksek teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlar ile kamu ve özel sektörün sürekli, güvenilir ve sağlıklı hizmetler almasını sağlamaktır.

Kamu Özel İşbirliği, İmtiyaz, Yap-İşlet-Devret, Anahtar Teslim Yapım ve İşletme & Bakım sözleşmeleri gibi faklı modeller ile projelerini hayata geçiren Akfen Çevre ve Su, su ve kanalizasyon şebekeleri, yer altı ve yer üstü su rezervlerinden şebeke suyu dağıtımı, atık su arıtma, içme suyu arıtma, desalinasyon ve atık yönetimi tesislerinin tasarımı, mühendislik hizmetleri, finansmanı, yapımı ve işletilmesi alanlarında projeler geliştirmektedir.

FAALİYET ALANLARI

KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ (KÖİ) YATIRIMLARI

Su, Atıksu ve Çevre sektörlerinde Türkiye’nin ilk KÖİ projelerini geliştirip hayata geçiren Akfen Çevre ve Su, kamu sermayesinin kısıtlı olduğu durumlarda Yap-İşlet-Devret gibi KÖİ modelleri ile proje süreçlerinde karşılaşılan finansman sıkıntısı ve yetersiz performans sorunlarını çözerek altyapı yatırımlarının hızla hayata geçirilmesini sağlamaktadır.

Akfen Çevre ve Su KÖİ projeleri ile Kamu ve Özel Sektörün risk ve sorumluluk dengesini koruyan, hizmet kalitesi ve maliyet etkinliğini artıran, ileri teknoloji odaklı yatırımlarını başarıyla hayata geçirmektedir. Projeye uygun finansman, mühendislik, hukuki ve idari çözümlerin oluşturulmasında uzmanlaşmış bir şirket olan Akfen Çevre ve Su, kamu idarelerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış KÖİ projelerini uzman ve tecrübeli kadroları ile hayata geçirmektedir.

Akfen Çevre ve Su’yun Su ve Atıksu sektöründe yatırımcı olarak üstlendiği Güllük Belediyesi Su ve Kanalizasyon Şebekeleri Yapım ve İşletmesi İmtiyaz Projesi ve Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi Yap-İşlet-Devret Projeleri uluslararası kalkınma bankaları tarafından uzun vadeli proje finansmanı kredileriyle finanse edilmiş Türkiye’nin örnek ve öncü projeleridir.

ANAHTAR TESLİM YAPIM PROJELERİ

Su ve Kanalizasyon Şebekeleri, Atıksu Arıtma Tesisleri (Evsel ve Endüstriyel), İçmesuyu Arıtma Tesisleri, Deniz Suyu Arıtma Tesisleri, Çamur Arıtma Tesisleri ve Katı Atık Tesisleri alanlarında mühendislik, tedarik ve yapım işlerinde uzmanlaşmış bir şirket olan Akfen Çevre ve Su, imza attığı nitelikli ve yüksek teknoloji içeren projeleri ile Anahtar Teslim Yapım işlerinde sektörün güçlü ve güvenilir şirketleri arasındadır.

EPC ve EPCf modelleri ile uluslararası standartlara göre hizmet verebilen Akfen Çevre ve Su, detay mühendislik, inşaat, mekanik ve elektrik işlerinin planlama ve uygulamalarında kalite ve işletme verimliliğini esas alarak İşverenlerine güvenilir ve rekabetçi çözümler sunmaktadır.

İleri teknolojiye dayalı proses mühendisliği, disiplinler arası yoğun koordinasyon ve üst düzey risk yönetimi gerektiren nitelikli EPC projelerinde kendini kanıtlanmış olan Şirketimizin Anahtar Teslim Projelerindeki öncelikli hedefi yüksek teknoloji ve mühendislik uygulamaları gerektiren nitelikli, altyapı tesislerini Türkiye’ye kazandırmaktadır.

ENTEGRE ATIK YÖNETİMİ

Akfen Çevre ve Su, Sağlık Kuruluşları, Belediyeler ve Sanayi Tesislerinin faaliyetlerinden kaynaklanan tıbbi, tehlikeli, elektronik, ambalaj ve evsel atıkların kaynağında ayrıştırılmasından geçici depolanmasına, lojistik operasyonlarından geri kazanım ve bertaraf işlemlerine kadar tüm atık yönetimi aşamalarını kapsayan entegre atık yönetimi çözümleri sunmaktadır.

Kamu ve Özel Sektör müşterilerinin ihtiyaçlarına göre atık tesisleri ve saha yönetimi süreçlerinin planlaması, projeye uygun tesis, ekipman, sarf malzeme ve uzman personel yatırımlarının yapılması, saha ve lojistik operasyonlarının yönetilmesi hizmetleri sunan Akfen Çevre ve Su, İşverenin geri kazanım, bertaraf, raporlama ve saha yönetimi ihtiyaçlarına entegre çözümler sağlamaktadır.

Türkiye’de KÖİ modeli ile hizmet vermeye başlayan ilk 3 Şehir Hastanesinin Entegre Atık Yönetimi Hizmetlerini tasarlayan ve yöneten Akfen Çevre ve Su, Şehir Hastaneleri Atık Yönetim Hizmetleri’nde yöntem ve hizmet standartlarını oluşturarak sektörün öncü ve lider Şirketi olmuştur.

Akfen Çevre ve Su’yun Entegre Atık Yönetimi projeleri arasında 6 adet Şehir Hastanesi, İstanbul Deniz Otobüsleri ve Mersin Uluslararası Konteyner Limanı gibi nitelikli projeler yer almaktadır.

İŞLETME VE BAKIM

Akfen Çevre ve Su ilk kez çalıştırılacak veya halihazırda çalışan ancak performans beklentilerini karşılayamayan Su, Atıksu ve Çevre tesislerinin verimli ve karlı işletilebilmesi için rehabilitasyon, bakım ve işletme hizmetleri sunmaktadır.

Yeni teknoloji ve verimlilik odaklı iyileştirmeleri tasarlama ve uygulama kabiliyetimiz, yapım ve işletme projelerimizde hem yatırımcı hem de yüklenici olarak farklı roller üstlenmemizin Şirketimize kattığı tecrübeler ve uzman kadromuz sayesinde işletmesini üstlendiğimiz tesislerde hedeflenen performans kriterleri ve iyileştirmelere mümkün olan en kısa sürede ulaşarak İşverenlerimizle uzun vadeli işbirlikleri kurmaktayız.