EN
DİLOVASI OSB ATIKSU ARITMA TESİSLERİ YAP İŞLET DEVRET PROJESİ
Anasayfa / Su ve Atıksu Projeleri / Dilovası OSB Atıksu Arıtma Tesisleri Yap İşlet Devret Projesi

Dilovası OSB
Atıksu Arıtma Tesisleri Yap İşlet Devret Projesi

Akfen Çevre ve Su, 3 Ağustos 2007’de Dilovası Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (DOSB) ile Atıksu Arıtma Tesisi ve Ana Kollektör Hattı Yapım ve İşletme Yap İşlet Devret (YİD) sözleşmesini imzaladı. 29 yıl süreli YİD sözleşmesi çerçevesinde Şirket 21.144 m3/gün kapasiteli (halen 11.000 m3 aktif olmak üzere) atık su arıtma tesisi, çamur kurutma tesisi ve atık su kollektör hatları 1 Temmuz 2010 itibarıyla operasyona geçmiştir. Bu projeyle Akfen Çevre ve Su, Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin atık su arıtma sorunlarının çözümüne dair geliştirilen ilk YİD modelinin de uygulayıcısı olmuştur.

Projenin tüm yatırımları firmanın öz kaynakları ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) proje finansmanı kredisiyle tamamlanmış olup, tesisin arıtma verimliliği, yüksek teknolojisi ve bölgeye sağladığı fayda ile sürdürülebilir çevre yatırımları alanında örnek ve öncü bir proje olmuştur.

İşletmeye geçilen Temmuz 2010’dan devir tarihine kadar olan süreçte 11 milyon m3 endüstriyel, 8,4 milyon m3 evsel atık su olmak üzere toplam 19,4 milyon m3 atık su AB ve Türkiye mevzuatlarına uygun standartlarda arıtılarak doğaya geri kazandırılmıştır.

Proje, 1 Ağustos 2019 tarihinde Kocaeli Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’ne devredilmiştir.